Competition Team

TEAM ACMAC INSPIRE

Doncaster Sports Team of the Year 2012 & 2015

https://www.facebook.com/teamacmacinspire/

Revolution Team Champions 2007, 2009 & 2012-2017

UK Martial Arts Show Point Fighting Team Champions 2016 - Clash of the Titans Junior Team Champions 2016

 

WORLD CHAMPIONS

HAYDEN LINDLEY – 4X WORLD, 16X EUROPEAN, 2X INTERNATIONAL & 44X NATIONAL CHAMPION

SUNEIL SINGH – 7X WORLD, 7X EUROPEAN, 2X INTERNATIONAL & 27X NATIONAL CHAMPION

TIFF RICHARDSON – 11X WORLD, 7X EUROPEAN, 3X INTERNATIONAL & 27X NATIONAL CHAMPION

LUCY CRITTENDEN – 5X WORLD, 3X EUROPEAN & 16X NATIONAL CHAMPION

JADE HUMPHRIES – 7X WORLD, 1X INTERNATIONAL, 6X EUROPEAN & 28X NATIONAL CHAMPION

CHARLIE RANSFORD – 3X WORLD, 3X INTERNATIONAL, 8X EUROPEAN, 28X NATIONAL CHAMPION

BETHANY REVILL – 5X WORLD, 3X EUROPEAN, 1X INTERNATIONAL & 20X NATIONAL CHAMPION

JAMES REVILL – 2X WORLD, 6X EUROPEAN & 10X NATIONAL CHAMPION

DARREN REVILL – 6X WORLD, 1X EUROPEAN & 4X NATIONAL CHAMPION

AIDAN HUGHES – 2X WORLD, 2X INTERNATIONAL, EUROPEAN & 16X NATIONAL CHAMPION

PARIS SLATER – 6X WORLD CHAMPION, 9X EUROPEAN CHAMPION, 16x NATIONAL CHAMPION

GEORGE EMSLEY – 2X WORLD, 5X EUROPEAN, INTERNATIONAL & 29X NATIONAL CHAMPION

LEE CUTSFORTH – WORLD CHAMPION, EUROPEAN SILVER MEDALLIST & 15X NATIONAL CHAMPION

SARAH ILLINGWORTH – 3X WORLD, 1X EUROPEAN & 3X NATIONAL CHAMPION

STEPHEN JONES – 2X WORLD & 4X EUROPEAN CHAMPION & 9X NATIONAL CHAMPION

SOPHIE HAWKINS – 9X WORLD, 2X EUROPEAN & 14X NATIONAL CHAMPION

KIERON STUART – 3X WORLD, 1X INTERNATIONAL, 6X EUROPEAN & 19X NATIONAL CHAMPION

KEV MILLER – WORLD & 10X NATIONAL CHAMPION

JESSICA ULYETT – 2X WORLD, 3X EUROPEAN & 11X NATIONAL CHAMPION

SAMANTHA ORWIN – WORLD CHAMPION & 8X NATIONAL CHAMPION, EUROPEAN SILVER MEDAL

BROOKE SOCKETT – 2X WORLD, EUROPEAN & 5X NATIONAL CHAMPION

STUART WADE – 4X WORLD, 3X EUROPEAN & 20X NATIONAL CHAMPION

LAURAN RENWICK – 3X WORLD & 4X NATIONAL CHAMPION

NATALIE LOY – 2X WORLD CHAMPION, 1X INTERNATIONAL, 14X NATIONAL CHAMPION

KELLY ASHBRIDGE – 2X WORLD CHAMPION & 4X NATIONAL CHAMPION

ALAN WILLS – WORLD, EUROPEAN & 2X NATIONAL CHAMPION

ALASTAIR BELL - WORLD CHAMPION & 4X NATIONAL CHAMPION

DAVID FLECTHER – 3X WORLD CHAMPION & 4X NATIONAL CHAMPION

WAYNE EMSLEY – WORLD CHAMPION & NATIONAL CHAMPION

 

INTERNATIONAL TEAM (Has competed Internationally)

SHEA HUGHES – INTERNATIONAL, EUROPEAN, 7X NATIONAL CHAMPION & WORLD BRONZE

JOANNE REVILL – WORLD SILVER MEDALLIST

BAILEY WILLIS – 4X EUROPEAN & 6X NATIONAL CHAMPION

MAX PEART – 2X EUROPEAN CHAMPION & 11X NATIONAL CHAMPION 

DOM SAYLE – 5X EUROPEAN & 9X NATIONAL CHAMPION, WORLD SILVER MEDALIST 

MICHEALA HEMPSTOCK – NATIONAL CHAMPION & EUROPEAN SILVER MEDALIST

JAMES GORE – NATIONAL CHAMPION

SARAH HYSLOP – EUROPEAN CHAMPION & 3X NATIONAL CHAMPION

DAISY STOTHARD – 3X NATIONAL CHAMPION & EUROPEAN SILVER MEDALLIST

CIERAN ASHBRIDGE – NATIONAL CHAMPION

ANDY TOWNSEND – 3X NATONAL CHAMPION

JON GLARVEY – WORLD BRONZE MEDALLIST & NATIONAL CHAMPION

JOE COPE – WORLD SILVER MEDALLIST 5X NATIONAL CHAMPION 

OLIVIA COPE – WORLD BRONZE MEDALLIST, EUROPEAN CHAMPION & 3X NATIONAL CHAMPION 

 

NATIONAL TEAM (Competes at National Level Events)

JAKUB SUDLITZ – EUROPEAN CHAMPION & 7X NATIONAL CHAMPION 

OSCAR SNEDKER – EUROPEAN CHAMPION & 3X NATIONAL CHAMPION 

ELLIE ORWIN – 3X NATIONAL CHAMPION & EUROPEAN SILVER MEDALLIST

OLIVER GLEADALL – EUROPEAN CHAMPION 

LEE REVILL – EUROPEAN CHAMPION

DEAN MITCHELL - NATIONAL CHAMPION

AUDREY PARKER – 2X NATIONAL CHAMPION 

JORDAN ROWE – NATIONAL CHAMPION

HARRISON ATICK - 3X NATIONAL CHAMPION

ALEX NICHOL - 2X NATIONAL CHAMPION

JESSICA NICHOL - NATIONAL CHAMPION

DAVID SUDLITZ - REVOLUTION CHAMPION

ELLA BARKER - 2X NATIONAL CHAMPION

ADRIAN NIKNAM - REVOLUTION CHAMPION

ISABELLE DOEL - NATIONAL CHAMPION

JOE WALLACE

 

INTERMEDIATE TEAM (Over 1 Year of Competition Experience)

SPENCER CRIDDLE – NATIONAL CHAMPION

CALLUM HAYES – NATIONAL CHAMPION 

LINDA CRIDDLE – NATIONAL CHAMPION

PETER WATERS – NATIONAL CHAMPION 

ABBY TOWNSEND – NATIONAL CHAMPION

PIA SLATER – NATIONAL CHAMPION

LAURA RIPPON - NATIONAL CHAMPION

SIENNA CHAMBERS - 2X NATIONAL CHAMPION

FAITH CHAMBERS - NATIONAL CHAMPION

MILLIE-LEIGH SHAW - NATIONAL CHAMPION

JENSEN CONNOLLY - NATIONAL CHAMPION

EMMA RIPPON – REVOLUTION CHAMPION

CAROLINE REVILL – REVOLUTION CHAMPION

BRENDAN HYSLOP – REVOLUTION CHAMPION

AMBER CUTSFORTH – REVOLUTION CHAMPION

JAYNE EMSLEY – REVOLUTION CHAMPION

CLAIRE PAVLOU – REVOLUTION CHAMPION

JESS REVILL – REVOLUTION CHAMPION

LUKE ROBINSON – REVOLUTION CHAMPION

GEORGE SNEDKER – REVOLUTION CHAMPION

DOMINIC WILDING

CAROLINE REVILL

DAN REVILL

DALE HAYES

RICH HEWLETT

JESSICA RIPPON

CAMERON WILDING

ZAC BATES

DANIEL HOLMES

DARCY CRIDDLE

SARAH CASHMORE

SIENNA BARWICK

KATE BARKER

SKYE NICKLAS

 

NOVICE TEAM (First year of Tournaments)

ANNABELLE ATICK

KAYLEIGH SMALL

TOBY EVELEIGH

MAX EVELEIGH

HENRY LAWN

 

FORMER CHAMPIONS

FORMER ACMAC MEMBERS WHO ACHIEVED SUCCESS WHILST TRAINING WITH US 

HOLLY WINDER - WORLD & 10X NATIONAL CHAMPION

DAVID COLLEY - 12X NATIONAL CHAMPION & WORLD SILVER MEDALIST

TIA ROWE - 2X EUROPEAN & 17X NATIONAL CHAMPION / WORLD SILVER MEDALIST

LUKE CULLEN - 3X NATIONAL CHAMPION

LIAM WILKINSON - WORLD, EUROPEAN & 4X NATIONAL CHAMPION

SHAUN BELL - EUROPEAN & 3X NATIONAL CHAMPION / WORLD SILVER MEDALIST

OWEN TAYLOR – WORLD, EUROPEAN & 2X NATIONAL CHAMPION

 

COACHES

 

SENIOR COACHING STAFF

ANDY CRITTENDEN – TEAM HEAD COACH

HAYDEN LINDLEY – HEAD FIGHTING COACH

AUDREY PARKER – HEAD FORMS COACH

DARREN REVILL – SENIOR FIGHTING COACH

LUCY CRITTENDEN – SENIOR FIGHTING COACH

LEE CUTSFORTH – SENIOR FIGHTING & FORMS COACH

JOANNE REVILL – SENIOR FORMS COACH

SARAH ILLINGWORTH – SENIOR FIGHTING & FORMS COACH

JESS CORISH – CLUB COACH

FIGHTING COACHES

BETH REVILL

JADE HUMPHRIES

SUNNY SINGH

KELLY ASHBRIDGE

NAT LOY

 

ASSISTANT FIGHTING COACHES

CHARLIE RANSFORD

LEE REVILL

AIDAN HUGHES

TIFF RICHARDSON

PARIS SLATER

KIERON STUART

JAMES REVILL

WAYNE EMSLEY

STEPHEN JONES

JON GLARVEY

SARAH HYSLOP

 

ASSISTANT FORMS COACHES

ALAN WILLS 

LAURAN RENWICK

SAM ORWIN

CAROLINE REVILL

JESSICA REVILL

PETER WATERS

 

All of our coaches also Referee or Judge

 

OUR TEAM HAVE COMPETED IN

POINT FIGHTING, CONTINUOUS, SPORT SWORD, WEAPON FIGHTING, LOW KICK, TKD PATTERNS, JAPANESE KATA, FREESTYLE FORMS, WEAPON FORMS, SELF DEFENCE FORMS, WEAPON SELF DEFENCE FORMS, MMA, BJJ & SUBMISSION GRAPPLING

 

AND HAVE COMPETED IN THESE EVENTS

WKKC - WTKA – REVOLUTION – WKA – WKC – WAKO – KWON – EMA – WFFO – IAKSA – WMKF - IRISH OPEN - PCS - UNITY GAMES - ICO - WON - DUTCH OPEN - IPPON CHALLENGE - CROATION CUP

 

WORLD CHAMPIONSHIPS ATTENDED

UNIFIED – WKKC – WTKA – WKA - WKC - ISKA US OPEN – ISKA - WMKF - ICO - IAKSA

 

WE HAVE COMPETED IN THESE COUNTRIES

GREAT BRITAIN - IRELAND - USA - CANADA - SPAIN - ITALY - SAN MARINO - HOLLAND - GERMANY - MALTA - SICILY - CROATIA

Copyright © 2015. All Rights Reserved.